Carl Larsson Kersti i svart

397420

CARL LARSSON (1853-1919): "Kersti i svart", signerad C.L. i blyerts, etsning, ca 14,8x19,9 cm, utförd 1909, efter en akvarell från 1905 föreställande konstnärens dotter Kersti.

Proveniens: Direktör Thorsten Laurin, Stockholm

Litteratur: Hjert & Hjert 68

Konst, Grafik, Temaauktion, Sommar

Carl Larsson Kersti i svart

Budhistorik (18 bud)
2667527
8 000
2667526
7 800
2667525
7 600
2667524
7 400
2667522
7 000

Slutpris SEK:
8 000
772 EUR, 877 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.