Dosa Baltzar Ekeström 1700-tal

397393

DOSA, 1700-tal, barock, Baltzar Ekeström (verksam 1691-1721), Halmstad, ciselerad dekor av tulpaner, botten med gravyr GP, höjd ca 4,5, 10x8 cm, vikt 85 g

Lagning i locket

Silver, Övriga silverföremål, Temaauktion, Sommar

Budhistorik (22 bud)
2666190
11 500
2666205
11 000
2666190
10 500
2666204
10 000
2666190
9 800

Slutpris SEK:
11 500
1 158 EUR, 1 316 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.