Sparbössa USA i nysilver

397335

SPARBÖSSA, USA, i form av ånglok, märkt Van Gutenbeek MFG.CO.INC, New York 1929, Design. Pat. App, nysilver, utsida med text "Travel to success by thrift, Bank for Americans", höjd ca 6, 17,5x5,5 cm

Ytskador

Diverse, Metall

Monter 21

Sparbössa USA i nysilver

Budhistorik (9 bud)
2661210
2664641
2661210
2660398
2660398
850

Slutpris SEK:
114 EUR, 129 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.