Spegel av Carl Gustaf Fyrwald

397061

CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF samt Stockholms hallstämpel 1791, träskuren dekor, förgylld, krön med medaljong och bandrosett, ramen med pärlstavsdekor, delat glas, ca 172x72 cm

möjligen senare övre glas, krön med lagningar, senare bronserat,

Speglar

Rum 1

Spegel av Carl Gustaf Fyrwald

Budhistorik (12 bud)
2662499
12 000
2662498
11 500
2662497
11 000
2662496
10 500
2656047
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 150 EUR, 1 350 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.