Kantarelli Tapio Wirkkala

396923

TAPIO WIRKKALA, "Kantarelli", vas, Iittala, linjeslipad dekor, signerad och daterad TAPIO WIRKKALA IITTALA, höjd ca 10 cm

HISTORIK: Modellen är formgiven 1946 och kom att tillverkas i tre olika storlekar 10,13 och 21 cm mellan åren 1948 - 60. Modellen kom även att visas på Triennalen i Milano 1951

Minimalt fotnagg

Glas, Konstglas, Design, Temaauktion

Monter 10

Kantarelli Tapio Wirkkala

Budhistorik (15 bud)
2658907
2654138
2654137
950
2654136
900
2654135
850

Slutpris SEK:
105 EUR, 118 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.