Hans Heinrich Kock tapet senbarock

396775

HANS HEINRICH KOCK, (tapetmakare i Stockholm 1718-1754) tapet, stockholmsarbete i senbarock, 1 våd, tryck på linnelärft, marotinspirerad dekor i grönt, rött och brunt, höjd 226 x 64 cm, monterad på delad ram, slitage, retuscher och fuktfläckar
Hans Heinrich Kock (född i Lübeck) startade sin bana som tapetmakare 1718, fick privilegier 1734, och hade under en period 22 verkstäder med 38 anställda, där man tillverkade lärft-, vaxduks- och papperstapeter.
Daniel Marot (Paris 1661- Haag 1752), fransk arkitekt och utgivare av ornamentstick med variationer av den franske dekoratören och mönsterritaren Jean Bérains motiv.

PROVENIENS:
Blombergska gården Arboga.
Tapeterna hittades då en innervägg togs ned vid renovering av huset. Huset låg vid G:a Kyrkan och finns ej kvar idag.
Vidare i arv inom familjen.
Ett antal våder finns på Arboga museum.

Monterad på delad ram, slitage, retuscher och fuktfläckar, dubblerad Kopia av brev finns att avhämta på utlämningen

Diverse, Samlarobjekt, Mattor/Textilier, Konst, Konst

Budhistorik (6 bud)
2663292
6 000
2662258
5 000
2662257
4 200
2661975
2661974
1 900

Slutpris SEK:
6 000
579 EUR, 658 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.