Ljusstake smide Käck och Hedby

396665

KÄCK & HEDBY, "Tuppstake", ljusstake, för 3 ljus, smide, Leksand, höjd ca 54 cm

HISTORIK: Den sk Tuppstaken, med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären, arkitekten och Leksands Hemslöjds grundare Gustaf Ankarcrona

Diverse, Belysning, Temaauktion

Rum 19

Budhistorik (18 bud)
2659936
2659920
2659935
2659920
950
2659934
900

Slutpris SEK:
111 EUR, 126 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.