Bordsur

396596

BORDSUR, förgylld brons, tidigt 1800-tal, sannolikt Frankrike, stående figurin i form av amorin, urtavlans nedre del med reliefdekor i form av bl a fjärilar och rökelsekar, höjd ca 37, längd 29 cm
PROVENIENS: J Gunnar Schönmeyer (1882-1954)

Urtavlans ring är helt lös, en visare saknas, en fot sitter helt lös p g a trasig gänga, bruks och åldersrelaterat slitage.

Klockor/Ur

Monter 7

Bordsur

Budhistorik (7 bud)
2659000
3 400
2655560
3 200
2654109
2652247
2 800
2651719
2 600

Slutpris SEK:
3 400
326 EUR, 383 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.