Ljusstakar 1800-tal

396592

LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons och vit marmor, Louis Seize-stil, 1800-tal, putti som ljushållare, höjd ca 32, bottenplattans diameter 9 cm
PROVENIENS: J Gunnar Schönmeyer (1882-1954)

Ena ljusstaken något böjd, lagning på ena sockeln, mindre nagg, bruks och åldersrealterat slitage

Metall

Monter 5

Ljusstakar 1800-tal

Budhistorik (6 bud)
2654630
5 000
2654121
2652629
2651305
2650369

Slutpris SEK:
5 000
504 EUR, 572 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.