Spjällband empire

396589

SPJÄLLBAND (2), empire, 1800-talets första hälft, Frankrike, broderat och fodrat tyg med floralt mönster samt dekorativa bronsbeslag med texten S.M samt Paris, längd ca 150, bredd ca 10,5 cm.
PROVENIENS: J Gunnar Schönmeyer (1882-1954)

Fodret löst i sömmarna på ena bandet, bruks och åldersrelaterat slitage.

Diverse

Monter 6

Spjällband empire

Budhistorik (19 bud)
2658859
3 200
2658857
2658856
2 800
2658855
2 600
2658854
2 400

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.