Porträtt 1700-tal

396546

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal): Porträtt som enligt latinsk text på målningen skall föreställa Maria av Guise (1515-1560) vid 30 års ålder, olja på duk som uppfodrats på pannå, dagermått ca 58x46,5 cm

PROVENIENS: J Gunnar Schönmeyer (1882-1954)

Möjligen något beskuren, mindre färgbortfall i kanterna, krackelyr

Konst, Äldre måleri

Rum 16

Porträtt 1700-tal

Budhistorik (19 bud)
2657785
14 500
2657782
12 500
2657779
11 000
2657778
9 800
2657777
8 000

Slutpris SEK:
14 500
1 389 EUR, 1 631 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.