Böcker

396469

BÖCKER (15) originalupplagor (där inget annat anges) skönlitteratur, Oscar Levertin "Småmynt, skizzer" Stockholm 1883, hft, med författarens dedikation på omslaget "Ebba (Sevan?) med författarens vänskap, slitet och nött exemplar med sargad rygg, Bertil Malmberg "Dikter vid gränsen" Stockholm 1935, hft, smärre slitage gulnad rygg, Ragnar Ekelund "Ljust i Mörkt" Helsingfors 1941, hft, nötta kanter och gulnad rygg, Pär Lagerkvist "Den lyckliges väg" Stockholm 1921, hft, stämplad, bl a "Utgallrad ur BMF:s bibliotek, några hundöron och gulnad rygg, smärre slitage, Nils Ferlin "Goggles" Stockholm 1938, hft, nött omslag, Gustaf Fröding "Räggler å Paschaser" Stockholm 1897, hft, smärre slitage, Ola Hansson "Resan hem" Kristiania 1895, senare linneklotband, omslagen till båda delarna medbundna, Ola Hansson "Resan hem" II, Kristiania 1895, hft, skriftställaren Gustaf Näsström samt årtalet 1917 på omslaget, nött omslag, gulnad rygg och något lös i bindningen, Emilie Flygare-Carlén "Rosen på tistelön", första delen Stockholm 1842, samtida halvfranskt band, namnpåskrift Liseken Prytz på pärmens framsida, fläckar och slitage, Euphrosyne (Julia Nyberg) "Samlade dikter" två volymer, Örebro 1831 respektive 1832, samtida halvfranska band, kraftigt slitna och uttorkade ryggar, Nya nordiska dikter, Stockholm 1859 med dikter av bl a Runeberg, Topelius, Björnstjerne Björnson mfl, blad med litografi föreställande Bernhard Beskow, samtida halvfranskt band, något lös i bindningen, sliten rugg med bit borta, Gunnar Mascoll Silfverstolpe "Hemland", Stockholm 1940, klotband medbundna omslag, blekt rygg, Carl Jonas Love Amqvist "Törnrosens bok, band II, andra upplagan, Stockholm 1840, senare klotband, August Strindberg "I hafsbandet", Stockholm 1890, samtida halvfranskt band, stämplat utrangerat bibiloteksexemplar, lös i bindningen, några sidor helt lösa, nötta pärmar och rygg.

Böcker/Kartor, Musik

Monter 12

Böcker

Budhistorik (6 bud)
2659454
700
2659641
650
2659454
550
2658740
500
2654476
450

Slutpris SEK:
700
67 EUR, 79 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.