Ljusstake vägglampetter smide

396311

TUPPSTAKE, smide, Käck & Hedby Leksand, höjd 56, VÄGGLAMPETTER, 1 par +1, smide, höjd ca 25 resp 46 cm
HISTORIK: Den sk Tuppstaken, med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären, arkitekten och Leksands Hemslöjds grundare Gustaf Ankarcrona

Slitage

Diverse, Hem, Belysning, Allmoge

Rum 20

Ljusstake vägglampetter smide

Budhistorik (19 bud)
2647516
1 400
2656666
1 300
2647516
2654529
2647516

Slutpris SEK:
1 400
141 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.