Nordiska Kompaniet stolar

396295

NORDISKA KOMPANIET, stolar, 2 st., den ena med karm, specialbeställda från NK av Sidenvaruhuset AB 1927, kinesiserande stil, stomme av ek, rottingsits, ursprungligen lackerade i rött, skyltmärkta, sitthöjd 43-44 cm.
PROVENIENS: Walle och Dagny Ottosson, Stockholms Rottingfabrik, Kungsholmen, Stockholm. I arv inom familjen.

Bruksslitage, senare bemålning, färgbortfall, smärre sprickor/avslag, en rottingsits ngt defekt

Hylla 8

Nordiska Kompaniet stolar

Budhistorik (5 bud)
2656699
500
2656683
450
2656676
2656597
2652946

Slutpris SEK:
500
50 EUR, 57 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.