Sengustavianska stolar av C.J. Wadström

396284

CARL JOHAN WADSTRÖM (mästare i Stockholm 1788-1816), stolar, 5 st, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade CIWS, varav två med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, uppsvängd rygg krönt av ax, genombruten ryggbricka med kopplat spjälknippe omväxlande kannelyrer och fyllningar, avsmalnande ben, H-kryss, bemålade

Smärre lagningar

Rum 2

Budhistorik (5 bud)
2656899
15 000
2656897
14 000
2649454
13 000
2649201
10 500
2648669

Slutpris SEK:
15 000
1 511 EUR, 1 716 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.