Fältskärns berättelser

396264

ZACHARIAS TOPELIUS (1818-1898) Fältskärns berättelser, den sällsynta originalutgåvan i 5 band (5 cykler) utgiven av Albert Bonnier Stockholm 1854-1867 tredje cykeln är dock fjärde upplagan och utgiven 1869. Alla i samtida klotband (ej medbundna omslag) med titel i guldsnitt på skinn samt marmorerade pärmar. Första cykeln har texten "Konungens ring" handskriven på sidan samt på några ställen handskrivna ompagineringar och inklistrade tryckta textdelar på några ställen (möjligen korrektur) ca 17 x 12 cm.

Slitage på pärmarnas hörn och fläckvis på ovansidorna. Fläckar och nagg förekommer. Bruks och åldersrelaterat slitage.

Böcker/Kartor, Skönlitteratur

Monter 12

Fältskärns berättelser

Budhistorik (5 bud)
2655971
2655968
1 900
2648539
2648341
2648105
500

Slutpris SEK:
193 EUR, 219 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.