Bo Åke Adamsson schackbräde med pjäser

396137

BO ÅKE ADAMSSON (född 1941): Schackbräde med 32 gjutna schackpjäser i förgylld och patinerad mässing samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden, spelplan i form av färglitografi, 98,5 x 100,5, signerad Bo Åke Adamsson, i trycket märkt Skultuna Mässingsbruk 1607, mått pjäser höjd ca 13-24 cm

Historik: Enligt konstnären har det tillverkats 14 exemplar.

Biografi: Konstnär Bo Åke Adamsson, målare, skulptör, grafiker, född i Stockholm 1941.

Bo Åke har en stark känsla för tingens form och väjer i det här fallet inte för ett närmast organiskt uttryckt formspråk. Han är väl förtrogen med det konstnärliga hantverket och följer och återförnyar en europeisk tradition som sträcker sig långt bakåt i tiden.

Han har ställt ut på svenska gallerier, men även utanför landets gränser, t ex New York. Bo Åke är representerad bland annat i Gustav VI Adolfs och Carl XVI Gustafs samlingar, Nationalmuseum, Västerås Konstmuseum, Aguélimuseet i Sala, Sveriges Riksdag samt i Köpings Konstmuseum. Han är i dagsläget verksam i Sala.

Konst, Skulpturer

Budhistorik (8 bud)
2654733
42 000
2653766
22 000
2652493
21 000
2648906
20 000
2648905
11 000

Slutpris SEK:
42 000
4 024 EUR, 4 725 USD
Utropspris SEK:
70 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.