Parporträtt oljemålning

395958

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): (2) Parporträtt, olja på duk, a tergo med påskrift "Johan Henrik Forshael född 1800 d 1878, apotekare först i Wenersborg [Vänersborg] sedan i Lund / Julia Charlotta Forshael fru till ofannämnda apot F och dotter till Kgl S H Forshaell och hans fru född Stjernspets f 1807 d 1901"

Smärre dukskador

Konst, Äldre måleri

Tavelvagn 32

Parporträtt oljemålning

Budhistorik (13 bud)
2653387
3 600
2653386
3 400
2653381
3 200
2653377
2653155
2 800

Slutpris SEK:
3 600
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer