Snäckbärande figur

395878

SKULPTUR, 1800 / 1900-tal, mansfigur iklädd romersk dräkt uppbärandes en snäcka, mörkpatinerad zink, stående på sockel av onyxmarmor, höjd ca 48, bredd 21 cm

Renoverad och kompletterad, lagningar någon spricka, retuscher och några mindre nagg på sockeln

Diverse, Samlarobjekt

Monter 10

Snäckbärande figur

Budhistorik (9 bud)
2647865
2652267
2647865
1 900
2652266
1 800
2647865
1 700

Slutpris SEK:
211 EUR, 248 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.