Spegel barock

395873

SPEGEL barock, 1700-talets första hälft, rikt träskuren genombruten dekor av akantusblad, krederad och med rester av poliment och förgyllning, kvicksilverfolierat spegelglas, sannolikt senare bakstycke, ca 51 x 42 cm.

Mindre krederingsnagg, sprickor och slitage.

Speglar

Rum 5

Spegel barock

Budhistorik (42 bud)
2652423
12 000
2652422
11 500
2651551
11 000
2644653
10 500
2651550
10 000

Slutpris SEK:
12 000
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer