Porträttmedaljong

395868

JOHAN TOBIAS SERGEL, efter, reliefporträtt föreställande Henrik af Trolle i form av medaljong i gips, 1900-talets första hälft. Själva porträttet är bemålad i bruten pärlgrå färg och ramdelen är bronserad, med upphägningsanordning, diameter ca 62, största djup 13 cm

Mindre nagg och lagning på ramen, små färgbortfall, smärre slitage

Konst, Skulpturer

Hylla 4

Porträttmedaljong

Budhistorik (15 bud)
2649247
3 400
2647225
3 200
2647225
2 800
2643080
2 600
2647224
2 400

Slutpris SEK:
3 400
326 EUR, 383 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.