Porträttmedaljong

395868

JOHAN TOBIAS SERGEL, efter, reliefporträtt föreställande Henrik af Trolle i form av medaljong i gips, 1900-talets första hälft. Själva porträttet är bemålad i bruten pärlgrå färg och ramdelen är bronserad, med upphägningsanordning, diameter ca 62, största djup 13 cm

Mindre nagg och lagning på ramen, små färgbortfall, smärre slitage

Konst, Skulpturer

Hylla 4

Porträttmedaljong

Budhistorik (15 bud)
2649247
3 400
2647225
3 200
2647225
2 800
2643080
2 600
2647224
2 400

Slutpris SEK:
3 400
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer