Vas Kina

395663

VAS, porslin, Kina, märkt med Qianlongs märke men tillverkad under 1900-talet, dekor i underglasyrblått av drakar som jagar den brinnande pärlan, höjd ca 20 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt av den nuvarande ägarens far i Bangkok på 1950-talet.

Smärre slitage

Orientaliskt, Porslin, Temaauktion, Sommar

Vas Kina

Budhistorik (70 bud)
2655370
106 000
2655366
104 000
2655365
102 000
2655363
100 000
2655360
98 000

Slutpris SEK:
106 000
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer