Vas Kina

395663

VAS, porslin, Kina, märkt med Qianlongs märke men tillverkad under 1900-talet, dekor i underglasyrblått av drakar som jagar den brinnande pärlan, höjd ca 20 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt av den nuvarande ägarens far i Bangkok på 1950-talet.

Smärre slitage

Orientaliskt, Porslin, Temaauktion, Sommar

Vas Kina

Budhistorik (70 bud)
2655370
106 000
2655366
104 000
2655365
102 000
2655363
100 000
2655360
98 000

Slutpris SEK:
106 000
10 155 EUR, 11 925 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.