Slagbord Ikeas 1700-talsserie

 
 
 
Auktionsnr
395501
 
Beskrivning

IKEA, "Bergslagen", slagbord, Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, grålackerat, brännmärkt Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Bergslagen L. OY, höjd ca 76, 142x117 cm
HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål


 
Kondition
Bruksslitage, bordsskiva med fläckar
 
Kategorier
Möbler
 
Visas och avhämtas
Magasin 5, Frihamnen, Stockholm
Rum 19
 
 
 
 
Slagbord Ikeas 1700-talsserie
Klicka för att förstora bilden
 
Budhistorik (10 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
2649420
2016-07-12 18:52:57
3 400
2649406
2016-07-12 18:34:50
3 200
2649419
2016-07-12 18:52:44
3 200
2649406
2016-07-12 18:34:50
3 000
2648913
2016-07-12 12:56:30
2 800
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2016-07-12 kl 19:51
Slutpris SEK:
3 400
Utropspris SEK:
4 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

Alltsedan starten 1996 har Antikskolan utbildat närmare 5.000 elever i konst- och stilhistoria.

» Läs mer