Byrå från de Cronstedtska samlingarna

395468

CARL DIEDRIC FICK (mästare i Stockholm 1776-1806), byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, beslag och listverk i mässing, snedställda hörn med kannelyrer, skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita C: Diedrik Fick i Stockholm, höjd 81,5, 74,5 x 46,5 cm
PROVENIENS: Grevliga ätten Cronstedt, sannolikt från samlingarna på Fullerö slott, Västmanland

Mindre lister saknas, obetydliga lagningar och kompletteringar. Nyckel finns att avhämta Utlämningen

Rum 8

Budhistorik (54 bud)
2650807
106 000
2650806
104 000
2650804
102 000
2650803
100 000
2650802
98 000

Slutpris SEK:
106 000
10 695 EUR, 12 699 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.