Byrå från de Cronstedtska samlingarna

395468

CARL DIEDRIC FICK (mästare i Stockholm 1776-1806), byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, beslag och listverk i mässing, snedställda hörn med kannelyrer, skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita C: Diedrik Fick i Stockholm, höjd 81,5, 74,5 x 46,5 cm
PROVENIENS: Grevliga ätten Cronstedt, sannolikt från samlingarna på Fullerö slott, Västmanland

Mindre lister saknas, obetydliga lagningar och kompletteringar. Nyckel finns att avhämta Utlämningen

Rum 8

Budhistorik (54 bud)
2650807
106 000
2650806
104 000
2650804
102 000
2650803
100 000
2650802
98 000

Slutpris SEK:
106 000
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 515 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 21-23
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer