Spegel av Carl Gustaf Fyrwald

395181

CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF samt Stockholms hallstämpel 1791, träskuren dekor, förgylld, krön med medaljong och bandrosett, ramen med pärlstavsdekor, delat glas, 172x72 cm

möjligen senare övre glas, krön med lagningar, senare bronserat,

Speglar

Rum 1

Spegel av Carl Gustaf Fyrwald

Budhistorik (12 bud)
2646131
6 600
2645717
6 400
2642365
6 200
2642364
5 200
2642361
4 600

Slutpris SEK:
6 600
666 EUR, 791 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.