Salsskåp i svensk rokoko

395153

SALSSKÅP, 1700-talets andra hälft, sydsverige, olika träslag bl a alm med inläggningar i romboida former, förgyllda gustavianska beslag, inredd med hyllplan samt tre mindre lådor, lådunderdel med tre lådor, höjd 214, 140 x 54 cm, 3 nycklar medföljer

Smärre fanérskador, en mindre fanérdel saknas, smärre torrsprickor

Rum 1

Salsskåp i svensk rokoko

Budhistorik (15 bud)
2646471
15 500
2646279
15 000
2644722
14 500
2646277
14 000
2644722
13 500

Slutpris SEK:
15 500
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer