Salsskåp i svensk rokoko

395153

SALSSKÅP, 1700-talets andra hälft, sydsverige, olika träslag bl a alm med inläggningar i romboida former, förgyllda gustavianska beslag, inredd med hyllplan samt tre mindre lådor, lådunderdel med tre lådor, höjd 214, 140 x 54 cm, 3 nycklar medföljer

Smärre fanérskador, en mindre fanérdel saknas, smärre torrsprickor

Rum 1

Salsskåp i svensk rokoko

Budhistorik (15 bud)
2646471
15 500
2646279
15 000
2644722
14 500
2646277
14 000
2644722
13 500

Slutpris SEK:
15 500
1 514 EUR, 1 772 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.