Sven Leonard Rydholm Ryska kavallerister

394639

SVEN LEONARD RYDHOLM (1821-1885): Ryska kavallerister, signerad och daterad S. L. Rydholm 1871, olja på duk, 44,5x52 cm.
.
Sven Leonard Rydholm studerade vid konstakademien i S:t Petersburg och blev elev till bataljmålaren Bogdan Pawlowitsch Willewaldes. Var sedan verksam i staden under 1850-talet. Vid sin hemkomst blev han bland annat Johan Krouthéns förste lärare.

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Budhistorik (10 bud)
2644883
6 400
2644882
6 200
2644881
4 200
2644798
2 400
2644571

Slutpris SEK:
6 400
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer