HC Berg, "Visual Vortex"

362312

HC BERG (Finland, född 1971): "Visual Vortex", signerad HC Berg, plexi och spegelglas, 200x104,5x45 cm.

PROVENIENS: Galerie Forsblom, Helsingfors

Metall, glas och akrylplast - i sin konst kombinerar skulptören och konstnären HC Berg ofta olika material när han skapar verk som utmanar våra sinnen, verk som ofta präglas av optiska illusioner. Det skulpturala verket Visual Vortex ger en konkret och visuell förståelse av perception.

Konst, Modernt måleri, Temaauktion, Contemporary Selected

Nybrogatan 32, Stockholm

HC Berg,

Budhistorik (4 bud)

2370126
30 000
2364960
29 000
2357002
23 000
2353631

Slutpris SEK:
30 000
3 021 EUR, 3 432 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.