"Muslingestolen" Philip Arctander

362160

FÅTÖLJ, "Muslingestolen", tillskriven Philip Arctander troligen för Nordisk Staal & Møbel Central, sitthöjd ca 33 cm

Philip Arctander (1916-1994) var en dansk arkitekt och formgivare. Han formgav "Muslinge-stolen", eller "Clam chair" 1944 och fåtöljen visades i butiken NY FORM i Köpenhamn samma år. Modellen har tidigare tillskrivits Martin Olsen och Viggo Boesen.
Skador: Omklädd, klädsel med slitage och smärre skador, ben och armlän med slag- och skrapskador

Rum 2

Budhistorik (10 bud)
2377471
15 500
2370401
15 000
2362087
14 500
2362086
12 500
2362084
9 800

Slutpris SEK:
15 500
1 561 EUR, 1 773 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.