Fat Ming dynastin

360895

FAT, s.k. kraakporslin, Kina, Wanli, Ming dynastin, 1500-tal, dekor i underglasyrblått av blommor och dyrbara ting, diameter ca 28 cm

Glasyrbortfall, smärre nagg

Orientaliskt, Porslin

Monter 23

Fat Ming dynastin

Budhistorik (12 bud)
2367319
3 400
2366408
3 200
2366407
2366259
2 800
2366251
2 600

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.