Svenska slott och herresäten

358683

(5). Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Red. A. Roosval. I-V. 1908-10 + Register. 1915.

4:o. Rikt illustrerade.
Bruna marmorerade skinnband, delvis nötta, guldpressade ramar, vapen i guld på främre pärmarna, kantförgyllning, 1 vol. m. stor spricka i främre fals, något blekta rikt guldornerade ryggar, hela guldsnitt. (Hedberg). 5 volymer.

Innehåller bl.a. Uppland, Småland, Skåne, Södermanland, Västergötland m.fl.

Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria

Rum 17

Svenska slott och herresäten

Budhistorik (9 bud)
2366330
2 400
2364861
2366328
2364861
1 900
2366327
1 800

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.