Pelle Swedlund, oljemålning

357549

PELLE SWEDLUND (1865-1947): Det öde huset, Brügge, otydligt signerad, olja på duk, 57x82 cm. Utförd 1898.
Proveniens.
Konsthandel Moser & Klang, Stockholm

En replik av målningen finns i samlingarna på Göteborgs Konstmuseum (GKM 0304), inköpt 1899.

Skrapskador längs med ramkanten

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Pelle Swedlund, oljemålning

Budhistorik (31 bud)
2394609
40 000
2394920
39 000
2394609
38 000
2394916
37 000
2394609
36 000

Slutpris SEK:
40 000
4 028 EUR, 4 576 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.