Pelle Swedlund, oljemålning

357547

PELLE SWEDLUND (1865-1947): Visbygata, signerad och daterad PS 19, olja på pannå, 60x50 cm

Målningen visar huset på S:t Drottensgatan 6 i kvällsljus med Sankta Maria domkyrka i bakgrunden.

Smärre skrapskador längs med ramkanten

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Pelle Swedlund, oljemålning

Budhistorik (30 bud)
2395038
18 500
2395034
18 000
2395036
17 500
2395034
17 000
2395032
16 500

Slutpris SEK:
18 500
1 863 EUR, 2 116 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.