Pelle Swedlund, oljemålning

357546

PELLE SWEDLUND (1865-1947): Den ensamme mannen på klippan, signerad PS, olja på pannå, 58x73 cm
.
Swedlund har i denna målning skildrat Högklint på Gotlands västkust, ca 7 kilometer söder om Visby. Klippan, som är en av de mest spektakulära klintarna på Gotland, är uppbyggd delvis av kalksten. Den stupar 46 meter nästan lodrätt ned i havet.

Smärre krackelyrer och färgbortfall

Konst, Äldre måleri

Pelle Swedlund, oljemålning

Budhistorik (44 bud)
2396146
54 000
2396145
52 000
2396137
50 000
2396144
50 000
2396137
48 000

Slutpris SEK:
54 000
5 438 EUR, 6 178 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.