Bestick silver Evald Pettersson Skövde

362267

BESTICK, 89 dlr, silver, bl a Evald Pettersson, Skövde, 1900-talets första del, olika årsstämplar, bestående av: 6 matskedar, 6 matgafflar, 6 matknivar, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 11 smörgåsknivar, 5+6+7 smörgåsgafflar, 6 ost-/fruktknivar, 12 kaffeskedar, total vikt exkl. knivar ca 2420 g

Bruksslitage, repor

Silver

Budhistorik (3 bud)

2324672
7 400
2340246
7 200
2324672
7 000

Slutpris SEK:
7 400
745 EUR, 847 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.