Kantarelli Tapio Wirkkala

362246

TAPIO WIRKKALA, vas, "Kantarelli", iittala, linjeslipad dekor, signerad och daterad TAPIO WIRKKALA IITTALA, höjd ca 21 cm
HISTORIK: Modellen är formgiven 1946 och kom att tillverkas i tre olika storlekar 10,13 och 21 cm mellan åren 1948 - 60. Modellen kom även att visas på Triennalen i Milano 1951

Minimalt fotnagg

Glas, Konstglas, Design

Monter 30

Kantarelli Tapio Wirkkala

Budhistorik (9 bud)
2337225
4 200
2328053
2337224
2328053
3 800
2337223
3 600

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.