Dirck Stoop batalj

362211

DIRCK STOOP (Utrecht, 1610-1681): Bataljscen mellan holländare och turkar, olja på parketterad pannå, 57,5 x 90,5 cm
På baksidan äldre etikett med ägaremblem.
Konsthistoriken Arnold Houbraken (1660-1719) nämner Stoop som en förnämlig hästmålare, särskilt omtyckt för sina bataljer.
EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
Bataljscenen var ett mycket uppskattat motiv under 1600-talet. Genom den här målningens symbolik ville man förmedla bilden av de kristnas överlägsenhet över turkarna

Parketterad pannå med retuscher

Konst, Äldre måleri

Rum 6

Dirck Stoop batalj

Budhistorik (41 bud)
2341544
35 000
2341542
34 000
2341533
33 000
2341529
32 000
2341532
32 000

Slutpris SEK:
35 000
3 525 EUR, 4 004 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.