Tallrikar Royal Copenhagen

362167

DEN KONGELIGE PORCELAINSFABRIK, tallrikar, 8+1 st, "Flora Danica", Danmark, porslin, modellnummer 3549, polykromt bemålad dekor av olika växter ur den danska floran, förgyllda kantränder, märkta Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått samt 3554 samt en udda tallrik med päron, diameter ca 22,5 cm

En med smärre kantlagning, två med kantnagg

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik

Monter 27

Tallrikar Royal Copenhagen

Budhistorik (17 bud)
2338831
17 500
2338735
17 000
2338084
16 500
2335123
16 000
2338077
16 000

Slutpris SEK:
17 500
1 762 EUR, 2 002 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.