Äldre böcker om fiske 9 st, Göran Dyhlén

362153

ÄLDRE BÖCKER OM FISKE (9). Bl.a. Boeck, Det bohuslenske sildefiskeries historie, 1873, Sportfiske och sillfiske. Bl.a. Nordqvist, Handbok i Fiskerihushållning, 1902 (med dedikation), Fiskarens rådgivare, 1927, Sparre, Sommarfiske, 1918. 9 häften och volymer.

Proveniens: Göran Dyhléns fiskesamling

Varierande skick, några fläckar och skador

Diverse, Fiske, Temaauktion, Göran Dyhléns fiskesamling, Böcker/Kartor

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
2359666
650
2358722
600
2359664
550
2358722
500
2359663
450

Slutpris SEK:
650
65 EUR, 74 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.