Collier armband och hänge guld 1800-tal

362101

COLLIER, ARMBAND OCH HÄNGE, 18 k guld, otydliga stämplar, collierns lås stämplad 1842, längd ca 41 cm, vikt ca 10 g; armbandets lås stämplat 1844, längd ca 19,5 cm, vikt ca 5 g; hänget i form av ett kors med flätat hårarbete, stämplar Borås 1800-talets mitt, tro-hopp och kärlekssymboler i emalj, höjd ca 5 cm, vikt ca 2 g

smärre skador och ändringar

Guld/Smycken

Budhistorik (4 bud)

2341811
3 200
2337811
2337809
1 800
2328437
500

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.