Wright om fiskeredskap 1837, Göran Dyhlén

362004

FISKEREDSKAP I SKANDINAVIEN AV WRIGHT. WRIGHT, WILHELM von. Bihang, innefattande beskrifningar öfver de i Skandinavien bruklige fiskeredskap. Med figurer. Stockholm (Norstedt & söner) utan år (1836-57).

4to (ca 295x240 mm). 44, (2) s. 3 graverade planscher av fiskeredskap, numrerade A, B och C (alla, något småfläckade).
Modernt pappband med fotostatkopia av titelbladet på främre pärm, titeletikett på ryggen, något stött, liten fläck. Text småfläckad och bruntonad.

Dal 314, Nissen: ZBI 1435. Endast appendixet om fiskeredskap ur Wright "Skandinaviens fiskar", tryckt 1836-57.

Proveniens: Göran Dyhléns fiskesamling

Se text

Diverse, Fiske, Temaauktion, Göran Dyhléns fiskesamling

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (6 bud)
2359049
2358706
2358638
450
2358619
2358174

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.