Den swenske fiskaren Schultze 1778, Göran Dyhlén

361984

KLASSISK FISKEBOK. (Schultze, S.), S.T.S., Den swenske fiskaren, eller wälment underrättelse om det i Swerige nu för tiden brukeliga fiskeri, jemte beskrifning på de bekanta fiskar och fiske-redskap. (Kongl. tr.) 1778.
8:o (180x110 mm). (8), (1)-256, (12, varav sista blank) s. 1 stor utvikbar graverad plansch.
Samtida brunt hfrbd, något nött, rygg med fem upphöjda bind och titeletikett, namnteckningar på försättsbladet och insidan av främre pärmen. Stämpel på titelbladet, några bläckstreck, text något lätt fläckad.

Samuel Thomasson Schultze dog 80 år gammal samma år som boken publicerades. Ett 40-tal fiskarter beskrivs i kapitlet "Om de mångahanda fisk-slag i synnerhet, som uti Swerige äro bekante". Planschen, vilken avbildar abborre, mört och löja samt fiskeutrustning, är graverad efter Gries' arbete "Beskrifning, at fånga swälg-fisk med ref och krok", vilket utkom 1757.
En klassiker i den svenska fiskelitteraturen, Dal s. 93.

Proveniens: Göran Dyhléns fiskesamling

Se text

Diverse, Fiske, Temaauktion, Göran Dyhléns fiskesamling, Böcker/Kartor, Böcker/Kartor

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
2359045
1 800
2358702
2358112
1 400
2354624
2346254

Slutpris SEK:
1 800
181 EUR, 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.