Fickur 18 k guld

361832

JOACHIM HOVENSCHIÖLD (1734-1800), Stockholm, herrfickur, märkt i verket, förgyllt verk nr 632, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, boett av 18 k guld stämplad Nils Carlén, Stockholm 1799, diameter 5 cm

Glas, urtavla och ett kugghjul löst, mindre emaljskador, en visare saknas

Klockor/Ur, Guld/Smycken

Fickur 18 k guld

Budhistorik (20 bud)
2338784
4 600
2338767
4 400
2333955
4 200
2338248
2333955
3 800

Slutpris SEK:
4 600
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.