Spegel gustaviansk av Johan Åkerblad

361645

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad JÅ samt Stockholms hallstämpel 178?, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med vasakärve, silverfolierat glas, ca 97x42 cm

Senare glas, smärre slitage

Diverse, Speglar

Rum 1

Budhistorik (43 bud)
2335498
24 000
2335492
23 000
2335494
23 000
2335492
22 000
2335490
21 000

Slutpris SEK:
24 000
2 417 EUR, 2 746 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.