Lamini med fotpall design Yngve Ekström

361625

YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, "Lamini", för barn, Swedese, formgiven 1956, stomme i bok, klädsel i grått fårskinn, etikettmärkta samt brännmärkt Swedese, årsstämplad 2006, sitthöjd ca 30, rygghöjd 79 cm
Historik:
Modellen som är 75% av originalet i storlek togs fram till Laminos 50 års jubileum 2006

Ett armstöd lagat, bruksslitage

Möbler, Design, Diverse

Rum 5

Budhistorik (10 bud)
2331473
3 200
2331063
2330995
2 800
2329686
2 600
2328850
2 400

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.