Bordspendyl J E Callerström

361482

BORDSPENDYL, Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm, förgylld brons, vitemaljerad urtavla märkt "Callerström Stockholm" amorin med pilbåge, höjd ca 33 längd 27,5 cm, pendel och nyckel finns

Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg

Något slitage

Klockor/Ur

Geijersgatan 14, Göteborg

Bordspendyl J E Callerström

Budhistorik (42 bud)
2363426
21 000
2363421
20 000
2363335
19 500
2363266
19 000
2363214
18 500

Slutpris SEK:
21 000
2 115 EUR, 2 402 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 458 kr.