Sven Erixson, kostymskiss till "Blodsbröllop"

361409

SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970); kostymskiss till föreställningen "Blodsbröllop", signerad Sven Erixson, med dedikation "Till vännen Hilding Rosenberg som ett litet minne av Blodsbröllopet från Sven Erixson", gouache och tusch på papper, 49,5x58 cm.
Historik: Studie till kostymskiss utförd till Alf Sjöbergs föreställning "Blodsbröllop" av Federico García Lorca, uppförd 1944 på Dramaten i Stockholm. Kompositören Hilding Rosenberg skrev musiken till "Blodsbröllop".
Proveniens: Kompositör Hilding Rosenberg, sedan i arv till nuvarande ägare.

Rum 20

Sven Erixson, kostymskiss till

Budhistorik (4 bud)

2344174
8 400
2343966
8 200
2337874
8 000
2337507

Slutpris SEK:
8 400
846 EUR, 961 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.