Frans Snyders hans efterföljare Hjortjakt

361365

FRANS SNYDERS hans efterföljare (flamländsk skola, omkring 1650): Hjortjakt med hundar och jägare, bär senare signatur, olja på parketterad pannå, 52x67,5 cm.

EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS: Friherrliga ätten de Geer, Leufsta, Österlövsta socken, Uppsala län
därefter i arv inom familjen

Retuscher

Konst, Äldre måleri

Rum 20

Budhistorik (11 bud)
2340638
12 000
2340636
11 000
2340625
6 000
2338670
5 000
2338466
2 800

Slutpris SEK:
12 000
1 208 EUR, 1 373 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.