Kallskål i tenn 1700-tal

361286

KALLSKÅL, tenn, Anders Hedenbom Örebro 1750-1767/68, undersida med ägarmärkning graverat H samt bakvänt IES, höjd 13, diameter utan hänklar 21 cm
Proveniens: Torskebo Gård Västmanland

Kantens insida med obetydlig bristning vid hänkel

Metall, Tenn

Monter 19

Kallskål i tenn 1700-tal

Budhistorik (9 bud)
2321237
2334354
2321237
1 400
2334353
1 300
2321237

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.