Elzbergs kokbok i första upplaga 1751

361209

(ELZBERG, MARGARETA), M. E. B. Försök til en pålitelig matrednings-bok, eller upriktig beskrifning på allehanda matlagning,... Stockholm (Kongl. tr.) 1751.
8:o. (24), (I)-CCLVI (=256) s.
Brunt samtida hfrbd, nött, några småskador på rygg. Namn (M E L) på titelbladet, något brunfläckad.

Du Rietz 28.
Första upplagan. Omfattar inte endast recept utan även förslag till matsedlar vid olika måltider. En andra upplaga utkom 1759.
Proveniens: Torskebo Gård Västmanland

Se text

Böcker/Kartor, Kokböcker

Monter 17

Budhistorik (26 bud)
2329790
4 600
2329787
4 400
2329777
4 200
2329777
2329774
3 800

Slutpris SEK:
4 600
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.